Informacija tėvams apie antibiotikų naudojimą

Antibiotikai yra vaistinės medžiagos, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša. Idealiu atveju antibiotikai skiriami nustačius infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą antibiotikams. Specifinio gydymo tikslas yra maksimalus gydomasis poveikis, vartojant siauro veikimo spektro, saugų ir ekonomišką antibakterinį vaistą. Tačiau bakteriologinio tyrimo rezultatų, parodančių infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą antibiotikams, reikia laukti ne mažiau kaip 2-3 dienas, o ligonio būklė ne visada leidžia tiek laukti. Todėl dažniausiai antibiotikai pradedami skirti tik numatant galimų sukėlėjų spektrą ir jų jautrumą antibakteriniams vaistams. Dažniausiai empiriniam gydymui skiriami platesnio veikimo spektro antibakteriniai vaistai, nes dažnai būna tikėtini keli skirtingi sukėlėjai.

Antibiotikai skiriami tik bakterinės kilmės infekcijai gydyti. Ne kiekvienas karščiavimas yra infekcija, ir ne kiekviena infekcija yra sukeliama bakterijų. Be to, daugelis infekcijų yra savaime praeinančios ir neturi būti gydomos antibiotikais. Svarbu prisiminti, kad gydymo antibakteriniais vaistais tikslas – sunaikinti bakterijas infekcijos vietoje, o virusų šie vaistai nesunaikina. Turi būti parinkta tinkama antimikrobinio vaisto dozė, vartojimo būdas ir gydymo trukmė. Pacientas turi būti perspėjamas apie paskirto gydymo (paskirtos dozės ir gydymo kurso) laikymosi svarbą.
Skiriant antibiotiką svarbu žinoti ne tik teigiamas jo savybes, bet ir galimus šalutinius reiškinius bei neigiamas pasekmes. Visada reikia prisiminti, kad antimikrobiniai vaistai veikia ne tik tą sukėlėją, kurį norime sunaikinti, bet ir visus organizme esančius mikroorganizmus, tame tarpe ir natūralią mikroflorą, kuri būtina natūraliai organizmo terpei palaikyti, saugo nuo ligas sukeliančių bakterijų.

   • Neracionaliai paskyrus antibakterinį gydymą ligonis ilgiau nesveiksta, liga gali progresuoti ar įgauti lėtinę eigą.

   • Antimikrobinis atsparumas – tai natūralus biologinis fenomenas, kai mikroorganizmai prisitaiko prie jas žudančio vaistų poveikio ir įvairiais būdais geba sumažinti arba panaikinti vaistų efektyvumą gydant ligas.

   • Sukėlėjų atsparumas antibiotikams yra viena iš nesėkmingo gydymo ir su tuo susijusių mirties atvejų bei išaugusių gydymo išlaidų priežasčių.

   • Kasmet Europoje miršta 25 000 žmonių  dėl to, kad bakterijos tampa atsparios antibiotikams.

Dažniausiai pateikiami klausimai

Kaip apsaugoti vaiką nuo atsparių bakterijų sukeltos infekcijos?
Vartokite antibiotikus tik tada, kai gydytojas juos paskiria ir tik nurodytomis dozėmis. Antibiotikai nepadeda ir nereikalingi gydant peršalimą, gripą, slogą.

Jei sergant sloga skaidrios išskyros tampa tirštos ir žalios, ar tai reiškia, kad vaikui jau reikia antibiotikų?
Geltonos ar žalios išskyros iš nosies dar nereiškia, kad infekciją sukėlė bakterijos. Įprasta, kad virusinės infekcijos metu išskyros tampa tirštesnės ir įgyja spalvą.

Ar aš niekuomet neturėčiau duoti vaikui antibiotikų?
Antibiotikai yra labai stiprūs vaistai ir turi būti
vartojami bakterijų sukeltoms infekcijoms gydyti. Jei jūsų vaikui paskirtas antibiotikas, užtikrinkite, kad jis vartotų jį visą gydymo kursą paskirtomis dozėmis, ir netaupykite kitam kartui.

Kaip sužinoti, virusine ar bakterine infekcija serga mano vaikas?
Tai turi nustatyti gydytojas. Virusinės infekcijos yra kur kas dažnesnės negu bakterinės. Jei manote, kad vaikui reikalingas gydymas – kreipkitės į savo gydytoją. Bet prisiminkite, kad įprastą peršalimą sukelia virusai ir jam gydyti antibiotikai nereikalingi.

Atsparios bakterijos

Bakterijos gali prisitaikyti ir, norėdamos išgyventi, tampa atsparios antibiotikams. Kuo daugiau vartojama antibiotikų, tuo didesnė tikimybė, kad bakterijos taps atsparios. Tokių bakterijų nenaikina įprasti antibiotikai. Kai kurios tokių atsparių bakterijų sukeltos infekcijos išgydomos stipresniais vaistais, kuriuos reikia leisti į veną ligoninėje, o kai kurios jų – neišgydomos. Taigi antibiotikai tampa mažiau efektyvūs. Kuo daugiau antibiotikų skiriama vaikui – tuo didesnė rizika, kad vaikas įgis atsparių bakterijų.

Kaip bakterijos tampa atsparios?
Kiekvieną kartą, kai mes vartojame antibiotikus, jautrios bakterijos yra sunaikinamos, o atsparios – lieka ir dauginasi. Dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas yra viena pagrindinių bakterijų atsparumo didėjimo priežasčių. Šios atsparios bakterijos perduodamos šeimos nariams ir kitiems žmonėms. Jūs galite apsaugoti savo vaiką nuo atsparių bakterijų. Patarimas tėvams.
Daugiau sužinokite apie virusinių ir bakterinių infekcijų gydymo skirtumus ir pakalbėkite apie tai su savo vaiko gydytoju. Supraskite, kad virusinėms infekcijoms gydyti antibiotikai nereikalingi.

Kada reikia ir kada nereikia antibiotikų?
Į šį klausimą geriausiai atsakys jūsų vaiko gydytojas, o jo atsakymas priklausys nuo ligos diagnozės. Štai keletas pavyzdžių. Ausies infekcija. Yra keletas skirtingų situacijų, ir tik kartais reikalingi antibiotikai, bet dažniausiai – ne. Sinusų infekcija (sinusitas). Daugelis vaikų net esant tirštoms ir žalioms išskyroms iš nosies neserga sinusų infekcija. Antibiotikai reikalingi tik sunkių ar ilgai trunkančių sinusų infekcijų atvejais. Kosulys ar bronchitas. Vaikų bronchitui gydyti labai retai reikia antibiotikų, nes dažniausiai tai yra virusų sukelta infekcija. Gerklės skausmas. Dažniausiai gerklės skausmu pasireiškianti infekcija yra sukelta virusų. Tik vienu atveju – esant pūlingai anginai, kurią sukelia streptokokai, gydoma antibiotikais. Šių bakterijų buvimas turi būti patvirtintas laboratoriniu (mikrobiologiniu) tyrimu. Peršalimas. Peršalimą sukelia virusai. Liga gali trukti dvi savaites ir ilgiau. Antibiotikai negydo peršalimo, bet jūsų gydytojas gali pasiūlyti kitų vaistų, kurie palengvins šios ligos eigą.
Infekcija gali kisti
Kartais prie virusinės infekcijos prisideda bakterinė infekcija. Tačiau klaidinga manyti, kad gydydami virusinę infekciją antibiotikais išvengsime bakterinės infekcijos. Antibiotikų vartojimas gali būti atsparių bakterijų sukeltos infekcijos priežastis. Reikia tik stebėti ligos eigą ir pranešti gydytojui, jei vaiko būklė blogėja ar liga užsitęsia, kad gydytojas laiku koreguotų ar paskirtų tinkamą gydymą.

Daugiau informacijos galite rasti:

Higienos institutas:
Tel. 8-5-2624583, el. p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://www.hi.lt/content/esad.html

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras:
http://ecdc2007.ecdc.europa.eu/lt/eaad/antibiotics/Pages/facts.aspx

Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras:
Tel. 8-444-60155, el. p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.,
www.telsiurvsb.lt, www.facebook.com/TelsiurajonoVSB

Mokyklos naujausių nuotraukų, renginių, svarbiausių įvykių galerija.
Elektrononis dienynas - tai sistema, leidžianti bendrauti visiems ugdymo proceso dalyviams.
Aktyvi ir Profesionali karjeros centro veikla - investicija į mokinio sėkmę.
Karjera